Bir internet siteniz bulunuyor ve bu internet sitesi arama sonuçlarında yeterli başarı gösteremiyorsa bunun temel nedeni yeterli SEO çalışmasının gerçekleştirilmemiş olmasıdır. Bilhassa avukat sitelerinde SEO çalışması oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Avukatların uyması gereken reklam yasakları dikkate alındığında dijital platformlar üzerinden yapabileceğiniz en temel reklam çalışması SEO olacaktır. Peki, SEO konusunda yeterli bilginiz bulunmuyor ve Avukat sitelerinde SEO için tavsiyeler mi arıyorsunuz?

Avukat Sitelerinde SEO İçin Tavsiyeler

Çok uzun yıllardır alışıla geldiği üzere halen SEO çalışmalarının temeli doğru anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşmaktan geçmektedir. Hangi alanda hizmet veriyor ya da ne gibi içerikler paylaştığınızın bir önemi olmaksızın ilgili internet siteniz için bir SEO çalışmasına başlamak istiyorsanız detaylı bir anahtar kelime analizi yapmalı ve buna göre çalışmalarınıza yön vermelisiniz. Kısaca sizlere tavsiyeler vereceğimiz bu alana geçerken ön bilgi olarak aslında ilk maddeyi yani “Doğru Anahtar Kelime Seçimi” ni paylaşmış olduk.

  • Gerektiği Kadar Uzun ve Geniş Kapsamlı İçerikler

Belki ben “avukat sitelerinde SEO için tavsiyeler” araştırıyordum uzun içerikler ne alaka diyebilirsiniz. Elbette sitenizin kurumsallığınızı anlattığınız temel bölümlerinden bahsetmiyoruz, blog ya da bilgiler paylaşacağınız alanlara giriş sağlayacağınız içerikleri sayfayı ziyaret eden kişilere istediği bilgiyi sunacak kadar uzun ve kapsamlı bir şekilde hazırlayın. Google son yıllarda kullanıcıların hemen çıkma oranları gibi detayları kayıt altına alarak ziyaretçinin sitenizde aradığını bulup bulmadığını takip ediyor.

  • Genel Değil Bölgesel Düşünün

Ülkenin dört bir yanında avukatlık bürolarının yer aldığını aklınızdan çıkarmayın bu nedenle tüm Türkiye’ye hizmet veriyormuş gibi bir çalışma yapmaktansa daha bölgesel çalışmalar yürüterek başarıyı kısa sürede yakalayabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için “Kadıköy” bölgesinde yer alan bir Avukatlık Bürosu’nun Ankara Mamak’tan bir arama gerçekleştiren kişiye çıkması size de pek mantıklı gelmedi değil mi? Bu nedenle Kadıköy xx Avukatı gibi anahtar kelimelere odaklanmak daha az masrafla başarıya ulaşmanızı sağlarken bu süreci büyük oranda kısaltacaktır.

  • Sitenizin Yavaşlamasına İzin Vermeyin

Evet belki biraz garip bir madde fakat sitenizin açılış ve gezinti hızı ne kadar yüksek olursa bu Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından önemli bir SEO kriteri olarak değerlendirilmektedir. İnsanlar 5 saniyede 1 sayfa geçişi yapabildiği internet sitelerinde dolaşmayı sevmez ve hemen çıkarlar. Hem hız hem de hemen çıkma oranı konusunda olumsuz etkilenir ve sıralamalarda geriye düşersiniz. Bu nedenle sitenizi yavaşlattığını düşündüğünüz gereksiz ne varsa kaldırmalısınız. Gerekli ama yavaşlatan şeylerde ise alternatiflere bir göz atmayı düşünmelisiniz.

  • Güncel Kalın

Yıllardır değişmeyen bir diğer SEO kriteri ise güncellik. Bu kriter avukat sitelerinde SEO için tavsiyeler arayan kişiler içinde olduğu gibi geçerli. Sitelerinizi devamlı olarak güncel tutmaya çalışmalısınız. İçeriklerinizde eksik ya da geçerliliğini yitirmiş bilgiler yer alması halinde bunlara en kısa sürede müdahale etmeli ve yenilemelisiniz. Ayrıca aklınıza ilk olarak geldiğini düşündüğümüz yeni içerik girişi ise güncelliğin temelini oluşturmaktadır. Mümkün olduğunca yeni içerikler oluşturmalı ve paylaşmalısınız. Elbette bir Avukatlık sitesinden spor haberi paylaşması beklenmez, alanınızla ilgili yasalar çerçevesinde paylaşımlar yapmalı ve içerik sayınızı devamlı arttırmalısınız.

Avukatlar için Site Dışı SEO Çalışmaları

Avukatlık Büronuz ya da bizzat kendiniz için oluşturmuş olduğunuz internet sitesinin temellerinin oturması ve birkaç aylık olmasıyla birlikte site dışına yönelme vaktiniz gelmiştir. Bu süreç basit anlamda “Tanıtım Yazıları” ve “Backlink İnşası” olarak tanımlanabilir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken doğal yapımdan uzaklaşmamalı ve bir anda binlerce siteden kendinize referans oluşturmamalısınız.

  • Backlink İnşası

Bir internet sitesi için olmazsa olmazlar arasında gösterilebilecek nadir şeylerden birisi “Backlink” dir. Yapacağınız profesyonel ve doğal backlink çalışmaları sitelerinizin başarısını göstermek için en ideal yöntemdir. Bu çalışmalar sitenizin popülaritesini arama motorlarına göstererek sıralamalarınıza etki etmesini sağlamaktadır.

Backlink inşası sırasında tercih edebileceğiniz siteler öncelikle olarak sektörünüzle alakalı siteler olmalı. Avukat sitelerinde seo için tavsiyeler arasında size şunu söyleyebiliriz; rakibiniz olarak görmediğiniz farklı bölgelerde hizmet veren Avukat arkadaşlarınız bulunuyorsa karşılıklı link değişimleri gerçekleştirebilir ve her iki taraf içinde yararlı bir backlink oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Temel SEO Çalışmasıdır

Google son yıllarda birçok algoritma güncellemesi ile yapay zeka sistemlerinin adeta bir insan gibi düşünmesini sağlamayı hedeflemektedir. Bu konuda en büyük destekçisi ise bizzat insanlardır. Kendi kendine öğrenebilen bir yapay zeka geliştiren Google, insanların davranışları ve siteleri ziyaretleri sırasında istenilen içeriğe, hizmete ya da cevaba ulaşıp ulaşamadıklarını tahmin etmeye çalışmaktadır. Eğer siz bir “Bilişim Avukatı” iseniz sitenizi bir kullanıcının “Boşanma Avukatı” araması ile ziyaret etmesinin hiçbir anlamı yoktur. Bu kelimede yükselmeniz zaman içerisinde size olumsuz yansıyacaktır bu nedenle yalnızca hizmet sunduğunuz alanlarda çalışmalar gerçekleştirin.

Kullanıcı deneyimi son yıllarda hemen hemen her sektörde firmalar tarafından öncelik olarak görülmektedir. Bir bilişim avukatının büro sitesi ya da bizzat kendisine ait internet sitesini ziyaret eden potansiyel müşteri / avukat arayan kişi sizinle iletişime geçmesi ve kendisine yardımcı olmanızı istemesi net olarak olmasa da Google algoritması tarafından tahmin edilebilmektedir. Bu algoritma çoğu zaman yanılmadan çalıştığı için sitenizin ilerleyen süreçte benzer aramalarda üst sıralara yükselmesi ise kaçınılmaz bir sondur.

Avukatlar için Anahtar Kelime Seçimi

Biraz önce sizlere genel düşünmektense bölgesel bir düşünerek başarıya ulaşabileceğinizden bahsetmiştik. Bu anahtar kelime seçimi konusunu daha derinlemesine işleyerek sizlerin merak ettiği tüm soruları yanıtlayacağız. Öncelikle Avukat sitelerinde SEO için tavsiyeler içeren bu başlığımız altında Anahtar Kelime seçimi nasıl yapılmalı kısaca değinmek istiyoruz.

Basit anlamda anahtar kelime belirlemek için kendinizi diğer insanların yerine koymalı ve sizi bulmak için ne araması gerçekleştirmeleri gerektiğini düşünerek yapabilirsiniz. Bu sayede yüzlerce kelimeyi bir anda sınırlandırabilir ve odaklanmanız gereken ana kelimelere yönelebilirsiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin kalitesi ve değerini ölçebilmek için Google Trends ve Google Kelime Planlayıcısı gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu sayede internet üzerinde kullanıcıların hangi aramaları ne sıklıkla gerçekleştirdiklerini takip edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise aramaların içeriğiniz / hizmetinizle alakalı olması gerektiği.

Yazımızın sonlarına doğru gelirken Avukat sitelerinde SEO için tavsiyeler başlığımızı kısaca özetleyerek bitirmek istiyoruz. Sitelerinizde kullanmak ve çalışmalarınızı gerçekleştirmek üzere doğru bir anahtar kelime belirlemeli, iç ve dış SEO çalışmalarını eş zamanlı olarak yürütmelisiniz. Tüm bu çalışmaları doğal görünümünün dışına çıkmadan, abartı işlemler uygulamadan yapmaya dikkat etmelisiniz.