Bir avukatın internet sitesinde yer alan makaleler nasıl hazırlanmalı biliyor musunuz? Oluşturacağınız ve sitenizde yayınlamayı seçmiş olduğunuz içeriklerin elbette işiniz alakalı olması gerektiğini biliyoruz. Fakat bu içerikleri oluştururken nelere dikkat etmelisiniz? Avukatlık web sitelerinde makaleler nasıl olmalı?

Avukatlık Web Sitelerinde Makaleler Nasıl Hazırlanmalı ?

Bir avukat kendi tanıtımını gerçekleştirdiği ve potansiyel müşterilerine daha rahat ulaşabilmek için hazırlamış olduğu internet sitesinde ne gibi yazılar yayınlamalı, bu yazıları yayınlarken nelere dikkat etmeli? Öncelikle isterseniz sitenizde yayınlamanız gereken yazıların hangi içeriklerden oluşması gerektiğine kısaca değinelim.

  • Kesinlikle İşinizle Alakalı Olmalı

Bir avukat web sitesi içerisinde yayınlanacak içerikler elbette teknoloji haberleri gibi alakasız konular olmamalı. Tamamen yapmış olduğu işle alakalı, ziyaretçileri bilgilendirecek içerikler oluşturmalısınız. Hizmet verdiğiniz alanlarla ilgili içeriklerin yanı sıra bu alanların detaylarının yer aldığı ve her alt başlığı farklı bir makale olarak hazırlamak sitenizin içerik sayısını hızla arttırmanızı ve Google gibi arama motorlarında güncellik sağlayarak yükselmenizi sağlayacaktır.

  • Haberler

Evet, doğru okudunuz haberler. Fakat bu haberler “Antalya’nın Kaş İlçesi Turistlerin Yoğun İlgi Alanı Haline Geldi” tarzında olmamalı. Gireceğiniz haberler Hukuki konularla ilgili, insanların bu konularda bilgilenmesi gereken konularda seçilmeli. Örneğin bir “Aile Hukuki” ile ilgili hizmet veren avukat bu alanda gerçekleştirilen yeni hukuki çalışmaları konu edinen bir haber yapabilir ve kişilerin hakları hakkında bilgilendirici bir içerik sunabilir.

  • Daha Anlaşılır Bir Dil Kullanmaya Özen Gösterin

Evet, kanunlarda karşımıza çıkan cümlelerin en ince detayları dahi düşünerek uzun uzadıya ve bu alanda özel olarak kendini geliştirmemiş birçok kişi tarafından anlaşılamaz olduğunu düşünürsek bu bilgileri insanlara daha anlaşılır bir dille aktarmayı deneyin. Herhangi bir konuda devreye giren yasa maddesini olduğu gibi aktarmanın yanı sıra bunu daha anlaşılır bir dille okuyacak kişilere aktarmayı deneyin. Emin olun bu sayede insanların kafası daha az karışacak ve sizi telefonla arayarak bu konularda rahatsız etmeyecek direkt olarak işlemlere başlanması ve prosedür hakkında bilgi almak isteyeceklerdir.

Peki, Avukatlar Makale İçeriklerini Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Avukatlar yayına hazırladıkları bir makaleyi hazırlarken bu makalenin içeriğinde yer alan bilgilerin doğruluğundan emin olmalı. Yakında çıkması planlanan ya da çıkacağı düşünülen yeni kanunlar, yönetmelikler hakkında varsayımlarda bulunulmamalı. Eğer bu tarz bir varsayımda bulunulacak ise bu özellikle ziyaretçiye vurgulamalıdır. Çünkü insanlar bu konularda yeterince bilgi sahibi olmaması nedeniyle bir varsayımı dahi ciddiye alabilecektir. Bunun yanı sıra nasıl içerikler hazırlamanız gerektiği ve bunları hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini “Aile Hukuku” üzerinden bir örnekle sizlere aktarmaya çalışacağız. Avukatlık web siteleri oluşturulurken;

  • Hizmet Verdiğiniz Alanlar Hakkında Hem Kısa Hem De Detaylı Bir Bilgi Sunun

Bu yöntemi uygulayarak sitenizin içerik sayısında büyük bir artış yakalamayı başarabilirsiniz. Üstelik yakalanacak bu artış SEO çalışmalarınızda sizin çok işinize yarayacaktır. Aile Hukuku başlığını ele aldığınız bir yazınızda birçok alt başlık karşınıza çıkacaktır. Örneğin “Boşanma Davaları ve Mal Paylaşım Davaları” gibi. Bunun yanı sıra “Boşanma Davası” içerisinde ele alınması gereken “Anlaşmalı Boşanma, Terk Sebebiyle Boşanma” gibi diğer alt başlıkları da farklı başlıklar altında ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Bu tarz bir içerik oluştururken uygulayabileceğiniz en ideal yöntem ise şu şekildedir;

  1. Ana başlıkların yer aldığı ve bunları ortalama 1 paragraf ile açıklayacağınız genel kapsamlı bir makale hazırlamalısınız.
  2. Daha sonrasında genel makale içerisinde yer alan 1. Dereceden alt başlıkları (örneğin; Aile Hukuku) daha detaylı inceleyebilmeleri adına ilgili başlığı konu edindiğiniz detaylı yazınıza bir bağlantı ile yönlendirme yapmalısınız.
  3. Daha sonra 1. Dereceden alt başlığın yer aldığı (örneğin; Aile Hukuku) makaleyi hazırlarken bununla ilgili 2. Dereceden alt başlıkları (örneğin; Boşanma Davaları) yine benzer şekilde 1’er paragraflık kısa yazılarla açıklayarak o konunun detayına ulaşabilecekleri makaleye anahtar kelime ile bağlantı oluşturabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulayarak oluşturacağınız bir avukatlık sitesi gerek ziyaretçilerinize yeterli ve doğru bilgiyi sunmak açısından gerekse istenilen bilgiye rahat ulaşım ve kişileri ilgilendirmeyen konuları uzun uzadıya okumamalarını sağlayarak memnun etmek açısından oldukça başarılı olacaktır. Üstelik bu yöntemle oluşturulacak bir internet sitesi ve makale içerikleri Google başta olmak üzere hemen hemen tüm arama motorları tarafından sevilecek, ziyaretçilerin site içerisinde sayfa gezintileri yapıyor olması onların ilgisini çekecek ve aranılan bilgiye rahat ulaşım sağladığınız için sıralamalarda yükseliş sağlamanıza destek olacaktır.